Co vás nejčastěji zajímá při rozhodování o dřevostabě?
Co vás nejčastěji zajímá při rozhodování o dřevostabě?

Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky.
Najdete mezi nimi i tu vaší?

Kolem dřevostaveb existuje spousta mýtů a zbytečných obav, které mají svůj původ nejčastěji v minulosti. Mají je na svědomí okály, montované dřevostavby ze 70. let, ve kterých bylo slyšet každé slovo, zatékalo do nich a měli celou řadu dalších nevýhod. Dnes jsou ale již konstrukční možnosti jiné, používají se kvalitnějších materiály a z dřevostaveb se stali plnohodnotní soupeři zděných domků. Podívejte se na nejčastější dotazy, na které se nás zákazníci nejčastěji ptají.

Co je to dřevostavba?

Pod dřevostavbou si nepředstavujte horský srub, ani historické roubenky. Dřevostavba je stavba, kterou stavíme z materiálu na bázi dřeva a na první pohled ji od zděné stavby ani nepoznáte. Hlavním rozdílem je převažující stavební materiál, výsledek je srovnatelný. Dřevostavby rostou na oblibě zejména kvůli tomu, že v nich můžete bydlet rychleji než ve zděných stavbách - již za půl roku od počátku stavby.

Je pravda, že dřevostavba v případě požáru ihned shoří?

Není.  Požár je nebezpečný u každé stavby, dřevostavba tak není výjimkou, ale nemá ani nikterak horší vlastnosti.  Dřevěná konstrukce vyhovuje českým normám požární odolnosti a i přesto, že dřevo hořlavé je, hoří velmi pomalu a požáru odolává několik desítek minut. A to hned z několika důvodů. Hoření zpomaluje zbytková voda, která se z dřeva vypařuje a také zčernalá vrstva, která na ohořelém povrchu vzniká a brání přístupu kyslíku. Nosná konstrukce je navíc opláštěna nehořlavými materiály, stejně tak jako většina dřevěných povrchů, které jsou opatřeny nátěry a impregnacemi. Dřevostavba díky tomu odol&aacute

Mají dřevostavby nižší životnost?

Ne. Dřevostavba, která je postavená z kvalitních materiálů, za dodržení všech standardních technologických postupů, tu může stát klidně dalších 100 let. Vyžaduje pouze řádné zacházení a ochranu před nepříznivými vlivy počasí. To stejné platí i pro stavby z cihel či betonu, kvalitní práce a péče se na domě zkrátka pozná.

Dřevo snědí červotoči, degraduje dřevomorka, trouchniví a plesniví. Může se to stát i v dřevostavbě?

Při dodržení všech hygienických a technologických postupů ne. Dřevo, které na stavbu používáme, je chemicky ošetřené proti škůdcům a vysušené tak, aby ho dřevokazné houby nenapadly, tedy pod 18 % - 20 % vlhkosti. Při stavbě dodržujeme všechna opatření pro konstrukční ochranu dřeva, dřevo je tak chráněné před vnějšími vlivy, před škůdci i před vniknutím vlhkosti do konstrukce domu.

Je v dřevostavbě všechno slyšet?

Není, protože i dřevostavby musí dodržovat požadavky na vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost, tak jak je stanovují české normy (ČSN 73 05 32). Při konstrukci dřevostavby věnujeme stejnou pozornost zvukové izolaci a dalším vlastnostem jednotlivých vrstev, jako bychom věnovali v případě zděných domků. Komfort je tedy v úplně stejný, nemusíte se bát, že bude slyšet každé vaše slovo či krok.

Jsou dřevostavby šetrné k životnímu prostředí? Nepovedou k úplnému vytěžení lesů?

Dřevo je obnovitelný zdroj, takže po vykácení znovu vyroste. V současné době je pravidelné vysazování dalších stromů a omezení maximální výše těžby základem trvale udržitelného hospodaření, které je ze zákona povinné pro všechny majitele lesů na 50 ha. Samotná dřevostavba je k životnímu prostředí rovněž šetrná, protože využívá přírodních materiálu a zároveň je nízkoenergetická.

Dřevo rychle vychladne. Není v zimě v dřevostavbě chladno?

Je pravda, že zděné stavby drží teplo déle, než dřevostavby, které se rychleji vytopí a rychleji vychladnou. Otázkou však je, zdali je to problém, nebo výhoda. Když ráno odejdete do práce a večer se vrátíte domů, vytopíte během chvilky. Proč by měla být v domě pobytová teplota, když tam zrovna nikdo není? Současné technologie však umožňují akumulovat teplo i v dřevostavbě.

Může mít dřevostavba sklep?

Dřevostavba může mít cokoliv, sklep není problém, stejně tak jako třeba vnitřní bazén či vinný sklípek. Vždy je ale důležité zachování všech opatření proti vniknutí vlhkosti do domu.

Může mít dřevostavba patro?

Dřevostavby se často staví jako bungalovy, jednopodlažní, pravidelného čtvercového půdorysu, ale v případě, že máte malý pozemek, můžete zvolit dřevostavbu patrovou a ušetřit tak místo na pozemku.

Napadá vás ještě nějaký dotaz?