Jak vybrat kvalitního dodavatele dřevostavby?

Kvě 18, 2022

Nízkoenergetické dřevostavby prožívají zlatý věk. Souvisí to s cenovou dostupností, rychlostí výstavby a snadnými úpravami v případě dostavby nebo nástavby objektu. Nedílnou součástí je také ekologické nahlížení na moderní a udržitelné bydlení, šetrný zásah do krajiny a životnost použitého, snadno nahraditelného materiálu.

Nad výběrem dodavatele ovšem visí pomyslný vykřičník, protože často z doslechu kolují informace o tom, co všechno lze na dřevostavbě pokazit. Neexistuje přesný návod pro výběr správného dodavatele. My Vám však přinášíme několik tipů, které Vám mohou pomoci vybrat správného dřevostavitele. Pro prvotní seznámení Vám doporučujeme zjistit tyto informace:

  • Zveřejňuje firma své výsledky v obchodním rejstříku a je finančně zdravá?
  • Kolik postavila domů a v jaké podobě?
  • Jsou služby kontrolovány certifikačními orgány a jaké jsou výsledky kontrol?
  • Poskytuje záruční i pozáruční servis?

Tipy, jak si vybrat správného a kvalitního dodavatele

Tipy, jak si vybrat správného a kvalitního dodavatele

1) Způsob výstavby a metody práce

Informujte se o postupu projektování stavby, kvalitě a zdroji využitých materiálů, konstrukčních detailech a metodách práce. Máte právo znát z čeho a jak se staví Váš dům. Pro ověření kvality si můžete vyžádat různé certifikáty či výsledky kontrol, během kterých musí společnost plnit přísné a pravidelně aktualizované požadavky na výrobu a montáž domů či doplňkových dřevěných staveb.

Věnujte pozornost především:

  • odkopání a zasazování domu nad úroveň okolního terénu,
  • aplikování parozábran a dalších těsnění, které zajistí, aby nedošlo k narušení propustnosti a zbytečnému kondenzování vody nebo snadnému přístupu vody a škůdců k obalu domu.
  • hydroizolaci okolo oken (přesněji pod vnějším parapetem) a zajistí se tak neprotékání vody do nosné konstrukce stěny a těsnění.

Pokud si domluvíte prohlídku stavby, nezapomeňte se na vše zeptat a nechat si ukázat jako tato řešení vypadají a fungují v praxi.

2) Konstrukční systém dřevostavby

Pro samotnou stavbu je také důležité, zda je dřevostavba postavena v systému tzv. difuzně otevřeném nebo uzavřeném. Každý ze systémů má své přednosti i nevýhody. Vždy však záleží na zkušenostech firmy a rozpočtu klienta.

Difuzně otevřená konstrukce je trendem posledních let a spočívá v tom, že „zdravý dům by měl dýchat“. Dejte si však pozor na tyto marketingová sdělení. Ve zkratce jde o to, že se tento systém snaží zabránit kondenzaci prostupující vodní páry v samotné obálkové konstrukci. Celý systém musí být velice důkladně promyšlen a proveden firmou s dostatečnými zkušenosti.

Difuzně uzavřené stavba je desítky let ověřený způsob stavební konstrukce. Jednotlivé tepelně-izolační vrstvy jsou chráněny parotěsnou folií (tzv. parozábranou) před vstupem vlhkosti do vnitřní části konstrukce. Zjednodušeně řečeno se tento systém snaží zabránit vstupu vzdušné vlhkosti z interiéru do konstrukce (obálky) domu a tzv. rosného bodu. Výhodou jsou nižší pořizovací náklady.

3) Recenze

Dobrou nápovědou je také existence recenzí. Reference na internetu dnes nestačí, a proto se ptejte jednotlivců na jejich osobní zkušenost s jednáním firmy a chováním domu po předání do vlastních rukou.

Je zřejmé, že se zkušenosti budou lišit u majitelů staveb na klíč a u těch, kteří přebrali hrubou stavbu a dokončili ji svépomocí. Pamatujte na to, že léta zkušeností stavebních firem se zde právem zúročují, předcházejí chybám a dokáží předvídat také budoucí možné škody.

4) Osobní schůzka

Setkání s majitelem, obchodními zástupci a samotnými zaměstnanci je stěžejním prvkem při výběru dodavatele. Je komunikace příjemná? Jsou zaměstnanci sympatičtí? Super zpráva, protože případné nesrovnalosti a problémy se budou řešit snadněji.  Nezapomeňte na to, že zaměstnanci tvoří firmu. Vybírejte také dle sympatií a porozumění si s obchodními zástupci a přidělenými projektanty

Ptejte se na to, v čem si nejste jistí nebo čemu nerozumíte. Je slušností, aby firma zodpověděla vše, co Vás zajímá. Nedostatek komunikace může být jedním ze znaků neprofesionality.

5) Smluvní podmínky a garance ceny

Nacenění standardních prací a víceprací by mělo být průhledné, ať víte, za co platíte. Prostudujte smluvní podmínky a zjistěte si, zda jsou vyvážené pro obě strany. Velkou pozornost věnuje části týkající se garanci smluvené ceny, které je v posledních měsících nesmírně důležitá. Společnost Mido Dřevostavby garantuje smluvenou cenu pokud si investor naskladní určitý sortiment materiálu, čímž získá jistotu, že se cena během stavby nebude měnit a dodrží se předem stanovený rozpočet.

Zjistěte si, zda jejich služby zahrnují Vaše požadavky a přípravné práce na pozemku, například úpravy terénu, atypické ukotvení, dopravu aj. Stavební firmy nemusí vše uvedené nutně poskytovat v ceně projektu, a dokonce nemusí provádět úpravy pozemku vůbec. Je proto důležité si ověřit, jak probíhá nacenění a placení za případné vícepráce.

6) Servis a reklamace

Servisní a pozáruční služby jsou velice důležité. Vyvarujte se neodborným zásahům, které vám mohou přidělat jen problémy.

Neméně důležité je znát postup při reklamování nalezených vad a nedodělků. Důvěryhodná stavební společnost poskytuje rychlou zpětnou vazbu a komunikuje se zákazníkem na úrovni. Pokud zákazník dodá popis a správnou obrazovou dokumentaci, všechny nálezy by měli evidovat společně s datem přijetí a odpovědnou osobou, která nalezenou závadu řeší a jakým způsobem bude tato vyřízena.

Mido Dřevostavby poskytuje záruku na konstrukci 5 let. V případě zájmu o pozáruční servis nás stačí kontaktovat.

7) Doba stavby dřevostavby

Udělejte si dobrý průzkum u svých známých a přátel a zjistěte, zda firma dodržuje smluvené termíny anebo odevzdává dřevostavby s několika měsíčními zpožděními.

Doba trvání realizace dřevostavby činí přibližně 3-6 měsíců od doby podpisu smlouvy, a to s ohledem na vytíženost firmy, rychlost dodaných materiálů a konstrukčních prvků, řízení s úřady ve věci stavebního povolení apod.

Zeptejte se nás na vše, co vás zajímá

Těšíme se na spolupráci.

info@drevostavbymido.cz

Napište nám e-mail

725 452 575

Nebo nám kdykoliv zavolejte


    Nízkoenergetické dřevostavby na klíč, ve kterých se budete cítit příjemně v zimě i v létě.